quiche vidéken

spárgás quiche
A vidéki levegő egyértelműen meghozza az étvágyat, a jó társaság pedig kifejezetten ösztönöz közös főzésre, sütésre. Minden ilyen hétvégén roskadozik a hűtő, dagad a pocak, és a vágy egyre csak nő ínycsiklandó fogások készítésére.
A könnyű tavaszi fuvallat viszi a nyárfa és virágok illatát, a madarak csicseregnek, a természet zöldell és burjánzik, az éjjeli vihar által előcsalogatott nyálkás csigák hada kúszik föl s alá, a konyhában pedig már gőzölög a friss crème pâtissière a ma esti desszerthez, mely hamarosan landol az ósdi, mindent megégető sütő mélyében.
Nagy kihívás ebben a vidéki konyhában alkotni a magamfajta recept és konyhai mérleg függőnek, hiszen kevés a rendelkezésre álló eszköz, segédlet. Edények alig, kések éle tompa, tűzhely kiszámíthatatlan, a nyújtófám egy fóliás rúd, mérőeszközöm egy bögre, vagy a megérzésem, recept és pontos adagok otthon, a városi lakásom könyvespolcain.
a vidéki konyha
Az elmúlt hetek alatt megnőtt a rajongásunk az omlós, vajas tészta iránt, így rövid időn belül sokadszorra kerül asztalunkra e fogás. Megunhatatlan, hiszen végtelen a lehetőség, mivel töltjük meg vajas tészta ágyunkat. E hétvégén spárga és alma heverészik benne.

A quiche a francia konyha hagyományos, roppant egyszerű étele. Alapja a vajas, omlós tészta és a tojásos-tejszínes massza, amelybe bármilyen hozzávalót társíthatunk. Mivel épp spárga szezon van, mindenképp kerül bele a roppanós, rostos, vitamindús zöldségből, illetve a desszert elzászi almatorta, az örök szerelemem, amolyan édes quiche.
A tészta készítésénél nagyon fontos, hogy hideg hozzávalókkal dolgozzunk lehetőleg gyorsan (ne vegye át kezünk melegét), így lesz omlós a tészta, melyet elősütni szükséges. Ehhez fedjük le a megszurkált tésztát sütőpapírral és tegyünk rá babot nehezékként, így süssünk vakon, majd nehezék nélkül, és végül a töltelékkel együtt.
spárga
A spárgás quiche tegnap estére a következőképpen készült, emlékezetből a nővérem receptje alapján:

A tészta: 2 bögre lisztet elmorzsolunk 10 dkg vajjal, melyhez hozzá adunk egy tojás sárgáját és körülbelül fél dl vizet. Összegyúrjuk, majd fél-egy órára fóliába csomagolva hűtőbe tesszük a tésztát. A fodros szélű tortaformát kikenjük vajjal, liszttel szórjuk meg, majd belehelyezzük a kinyújtott tésztát, és vissza így a hűtőbe. A sütőt előmelegítjük úgy 180 °C-ra. Isten tudja, Én hány fokon készítettem, immár a harmadik adag ebben a sütőben, amelyen semmilyen jelzés, még csak bele sem lehet látni, nincs üveg lapja, totális tragédia. Sírva fakadok, ha az elzászi almatortám nem sikerül, mely épp az elősütős fázisban pihen a forró ’csotrogányban’. Nehezékkel sütjük 10 percig, majd nélküle 5 percig, aztán mehet bele a massza is.

A töltelék: Ennek egy fontos alapanyaga lett volna egy jó kis húsos szalonna, de férfire bízva a vásárlást, lett belőle egy darab zsír. Azért vágtam belőle apró kockákat, megsütöttem, hozzádobtam egy karikára vágott póréhagymát (ezt vett a férfi), egy kis zacskó mogyorót felaprítva. Közben egy fél csokor zöld spárgát feldaraboltam, egy sípot háromfelé, s felfőztem egy pillanatra. Egy 20 dkg-os juhtúrót alaposan összedolgoztam 2 tojással és fél dl tejjel. Mindezt összekevertem, tehát a hagymás, szalonnás, mogyorós alapot bele túrós mártásba, hozzá a spárga darabok.

Ezt töltjük a tésztába, s további 20 percig sütjük, vagy amíg aranybarna nem lesz.
a sütő
Kellemes este elé nézünk újra, hiszen már kezemben egy hűs rose fröccs, az elzászi almaköltemény hamarosan elkészül, s a hússzeletek már lubickolnak olajos, fűszeres páclevükben. Holnap pedig a bográcsba kerül valami őrület…

Nincsenek megjegyzések: